уторак, 17. јануар 2012.

SRPSKI okvir kvalifikacija (ima ga/nema ga)

Na adresi http://nsvo.etf.rs/ nalazi se sajt Nacionalnog saveta za visoko obrazovanje (NSVO) koji je definisan Zakonom o visokom obrazovanju (članovi 9,10,11,12 itd.). Na osnovu toga NSVO je usvojio tekst nacionalnog okvira kvalifikacija Srbije (u daljem tekstu: NOKS) 23. aprila 2010. godine.
·         NOKS obuhvata sve kvalifikacije u sistemu visokog obrazovanja Republike Srbije, a u skladu sa Zakonom o visokom obrazovanju
·         NOKS ima kao krajnji cilj uklapanje studenata u tržište rada, pripremu za život kao aktivnih građana u demokratskom društvu, lično usavršavanje tokom celog života, kao i razvoj i održavanje široko zasnovane kvalitetne baze znanja celog društva

NOKS obezbeđuje kompatibilnost sa evropskim obrazovnim prostorom (European Higher Education Area, EHEA), u kome okviri kvalifikacija postoje na dva nivoa. Krovni okvir kvalifikacija (overarching framework) za evropski obrazovni prostor usvojen je 2005. godine.
     Osim kompatibilnosti sa EHEA okvirom kvalifikacija, NOKS obezbeđuje i kompatibilnost sa evropskom okvirom kvalifikacija za obrazovanje tokom čitavog života (European Qualifications Framework for Lifelong Learning, EQF) koji obuhvata sve nivoe obrazovanja (osnovno, srednje i visoko), a važi za sve države članice Evropske Unije, zemlje kandidate za članstvo i sve zemlje evropskog ekonomskog prostora.
·         NOKS je prikazan na slici 1 i obuhvata akademske i strukovne studije sva tri stepena prema članu 25. ZVO
·         U skladu sa članom 29. ZVO, NOKS definiše odgovarajući broj ESPB bodova.
·         Kompatibilnost sa EHEA i EQF okvirom kvalifikacija je navedena  na slici
Kompatibilnost diploma iz prethodnih sistema obrazovanja u Srbiji sa NOKS-om definisana je slikom 2.


Na žalost nacionalni okvir kvalifikacija, kao zvaničan dokument još uvek nije izašao u službenom glasniku sa svim posledicama koje prizilaze iz ovoga.


Na osnovu datih tabela napravio sam tabelu

StepenNaziv studijaStručni/akademski/naučninajmanje ESPBEkvivalentan ciklus po Bolonjskoj deklaraciji EHEAEQF
VS-1osnovne strukovne studijeStručni18016
VA-1aosnovne akademske studijeakademski18016
VA-1bosnovne akademske studijeakademski24016
VA-2bspecialističke akademske studijeakademski36027
VS-2specijalističke strukovne studijeStručni24027
VA-2adipomske akademske studijeakademski30027
VA-3doktorske studijenaučni48038

18 коментара:

  1. ДОБРО! СВИ ЗНАЈУ ДА ЈЕ ТАКО! А ШТО СЕ ТО У СРБИЈИ НЕ ПРИМЕЊУЈЊ? А КО ДА ПРИМЕЊУЈЕ? МОЈА БАБА ДА ЈЕ ЖИВА, БОЉЕ БИ ВОДИЛА ОВУ ОБЛАСТ ОД ЕКСПЕРАТА!

    ОдговориИзбриши
  2. У ОВОЈ ТАБЕЛИ ИМА ГРЕШКА. СПЕЦИЈАЛИСТИЧКЕ АКАДЕМСКЕ СТУДИЈЕ НИСУ 240 ЕСПБ ВЕЋ 360 ЕСПБ.

    ОдговориИзбриши
  3. Hm, mislio sam da su cetvorogodisnje osnovne akademske po starom sistemu vrednovanja VII-1 jer imaju 240ECTS (znam da su po novom prvi stepen)... ali me to ne pogadja, jer sam ja zavrsio specijalisticke strukovne :)

    ОдговориИзбриши
  4. Хм, како можеш да мислиш и да су основне студије по старом закону (7/1) изједначене и са мастером (300ецтс) и са основним академским студијама (240ецтс)? Хм, да ли ти у опште знаш о чему пишеш? Основне академске студије су изједначене са мастером (300ецтс). Основне студије су се завршавале по старом Закону а основне академске студије се завршавају по Новом Закону и нису у истом рангу, као што сам мало пре објаснио. Ако треба нацртаћу ти! И онако цртам већ годинама разним индијанцима у Владама, Министарствима, Универзитетима, ..., па нацртаћу још једном и за колегу!

    ОдговориИзбриши
  5. Хм, сада си и мене излудео! Основне студије су изједначене са мастером (а не ако што сам написао: основне академске студије су изједначене са мастером). Извињавам се читаоцима блога!

    ОдговориИзбриши
  6. Hvala kolega, nema potrebe da mi crtas. U datoj tabeli stoji da su osnovne akademske studije (Bolonjske) 240 bodova sesti stepen strucne spreme. a mislio sam da su sedmi jer je u pitanju cetiri godine obrazovanja. Da, znam o cemu pisem, ali mi je to malo cudno jer je u pitanju celih 4 godine a cetiri godine je po sistemu do 2005. bio diplomirani VII-1. Sesti stepen je bilo 2-2,5 godine (4-5 semestara), pa me cudi da je 8 semestara isto VI stepen kao i npr. 4-5 semestara... I da, ne ocekujem da mi iko ovde to objasni jer pravo objasnjenje ni ne postoji.

    ОдговориИзбриши
  7. Колега, студитање по Болоњи је нештоп другачије од предходних студија. И онда и сада било је факултета од 4 године (права, економија, ...), 5,5 година (машинство, електро техника, ...) и 6 година (медицина, стоматологија, ветерина, ...). И сви су били 7/1 степен стручне спреме. Сада су то студије другог степена. Постојале су више школе од 2, 2,5 и 3 године и то је био 6/1 степен стручне спреме а сада су то студије 1. степена. Новина је у томе да су сада академске студије подељене на 4+1 или 3+2 и што са 3 или 4 године основних академских студија остајеш на првом степену високог образовања по садашњем закону а тек са 5 годином постојајеш мастер и у рангу си некадашњег 7/1. Ко је ту оштеђен (нови студенти) или или су награђени (стари студенти ) то више није ни битно. Значи они су бечелор или бечелор вид онер. Новина су и највећа непознаница СПЕЦИЈАЛИСТИЧКЕ СТРУКОВНЕ СТУДИЈЕ које су сасвим нови вид високог образовања и стичу се после бечелора апл. и у рангу су 2. степена високог образовања. ДА ЛИ СЕ ТО НЕКОМЕ СВИЂА ИЛИ НЕ НИ ТО НИЈЕ БИТНО ВЕЋ ЈЕ БИТНО ДА ДРЖАВА ПОШТУЈЕ ЗАКОНЕ КОЈЕ ЈЕ САМА ДОНЕЛА А НЕ ДА СЕ ИЖИВЉАВА НАД НЕДУЖНИМ СТАНОВНИШТВОМ И ТО У МИРНОДОПСКИМ УСЛОВИМА ЈЕ РАВНО ГЕНОЦИДУ.

    ОдговориИзбриши
    Одговори
    1. Администратор блога је уклонио коментар.

      Избриши
    2. Ispravka: masinstvo i elektrotehnika su bili 4,5 a ne 5,5 godina. Plus ja ne znam da su po starom postojale vise skole od 3 godine (6 semestara)? znam da su vise skole bile 4-5 semestara (2-2,5 godina).
      Ja mislim da su osteceni stari studenti, jer njihov trud je bio visestruk u odnosu na bolonjce a prava su im ista ili cak i manja. A tvoju reizigniranost u potpunosti razumem kolega, ja sam takodje spec.struk. tako da znam kroz sta prolazis (po sebi)...
      Veruj da problem nije u zakonu o visokom obrazovanju, vec pre toga je "klica" problema. Ko ima vremena, neka uzme blo koji zakon RS od aktuelnih zakona i neka ga dva-tri puta detaljno procita sa razumevanjem, moj zakljucak nakon toga je da svaki zakon sam sebe PONISTAVA... jedna tacka kaze jedno, a neka stota (nebitno) kaze suprotno. Tako da na osnovu ove tacke MOZE, dok na osnovu one NE MOZE. Tako da svako i ma i nema pravo, a koriste ga po drugim osnovama (da ne nabrajam ovde kojim drugim osnovama)...

      Избриши
    3. Zašto mi je obrisan komentar ? Ja sam hteo da pitam šta dalje ? Ali očigledno je da "gospodin" autor ovog sajta ina loše namere.

      Ponoviću još jednom, ja sam završio trogodišnju višu školu i program za VI-2 sss, odnosno specijalizaciju strukovnu na smeru proizvodno mašinstvo. U nacionalnoj službi za zapošljavanje mi je priznat VI-2 sss.

      Sistem školstva

      Školstvo u Vojvodini deo je jedinstvenog obrazovnog sistema u Republici Srbiji. Ono obuhvata sve nivoe:

      Predškolsko obrazovanje;
      Osnovno obrazovanje - obavezno je i traje osam godina;
      Srednje obrazovanje se stiče u gimnazijama (traje četiri godine), srednjim stručnim školama (traje dve, tri ili četiri godine) i umetničkim školama (traje četiri godine);
      Više obrazovanje se stiče u višim školama (traje dve ili tri godine);
      Visoko obrazovanje se stiče na fakultetima (traje od četiri do šest godina);
      Specijalističke, magistarske i doktorske studijese organizuju posle završenog fakulteta.

      http://www.obrazovanje.vojvodina.gov.rs/index.php?option=com_content&id=9&Itemid=11&lang=srl

      Избриши
    4. ??? kako to da tebi ako si specijalista strukovni (180+60=240ESPB) u radnoj knjizici pise VI-sss ??? sta pise vama ostalima u radnoj knjizici VI ili VII-1?

      Избриши
    5. Наравно да је то 7/1 ссс. Ми и радимом са 7/1 стручне спреме.

      Избриши
    6. Аутор је уклонио коментар.

      Избриши
    7. Toj osobi koja ti je napisala da si VI stepen, pokazi Zakon o Visokom obrazovanju i Zakon o drz. sluzbenicima. Mogu ti proslediti na mail.

      Избриши
  8. Јесте, тачно је на су машинство и ел.техника били 4,5 (лапсус калами) а медицина етц. су биле 5 година. Више школе су углавном биле 2 или 2,5 године међутим негде око 2003 и 2004 године почеле су припрему за Болоњу па су неке биле у том периоду су постале и 3 годишње. Закони су солидни, међутим споро се доносе али што је најважније не примењују се. Катастрофа су Правилници и Одлуке јер се не усаглашавају са Законима и ту је највећи проблем.

    ОдговориИзбриши
  9. Možete tumačiti Zakon kako hoćete ali jedno je jasno:

    http://www.masinac.org/downloads/2011-2012/ostalo/molba_master_uverenje.doc

    ОдговориИзбриши
  10. Брише ти администратор блог јер си неписмен. Да си завршио специјалистичке струковне студије знао би да су то студије 2. степена. Знао би да је то нови вид студија у нашој земљи. Знао би да се стара звања преводе у нова а не обрнуто. А ако се већ пореди онда погледај свој додатак дипломи и видећеш да си у рангу мастера (а 7/1 степен по старом је изједначен са мастером). А ако ставрно не знаш који ниво студија имаш завршен (него ти неко други мора топ да каже), најбоље иди врати диплому јер је не заслужујеш и немој да пишеш на овом блогу.

    ОдговориИзбриши